idź do treści


Szanowni Państwo,

nasz wysłużony LSM 510 (14 lat pracy!) zaczął ostatnio przy zmianie filtrów wydawać przykre dla ucha zgrzyty. W związku z tym dwie uwagi, pierwsza dotyczy wszystkich, druga wyłącznie użytkowników skanujących stosy w Multi Track.


Pierwsza - jeśli w pomieszczeniu jest zimno, tzn. wyraźnie poniżej 20 stopni C (patrz termometr na stole, chodzi o temp. mierzoną czujnikiem pod stołem konfokala) przed uruchomieniem konfokala należy podciągnąć temperaturę w pomieszczeniu do około 20 stopni. Przypominam, że olejek immersyjny najlepiej pracuje w temp. 23 stopni.


Druga - proszę ograniczać zmiany filtrów do niezbędnego minimum, szczególnie w przypadku stosów. Zmiana układu filtrów po każdym skrawku to zła praktyka, do tej pory tolerowana wyłącznie ze względu na wygodę użytkowników. Od tej pory bardzo proszę wszystkie stosy Multi Track robić w konfiguracji Fast Switch, tzn. na niezmiennym ustawieniu wszystkich filtrów, za to z sekwencyjnym włączaniem/wyłączaniem linii laserów. Poniżej przykładowa konfiguracja rejestrująca trzy kanały na dwie raty (a wystarczy dodać jeszcze jedną taką ścieżkę, żeby każdy kanał skanować osobno), można ją wziąć np. z bazy D:/ReUse/baza.mdb



W przypadku rejestracji stosów wymagającej zmiany filtrów, np. przy rejestracji na czterech kanałach z chromatyną barwioną chromomycyną (wzbudzaną linią 458 nm) proszę dodatkowy kanał skanować osobno, a następnie gotowy stos kopiować do pozostałych. Robi się to przez Process → Copy, na drugim obrazku kanał kopiowany ustawiamy w górnym okienku (Source), trzeba pamiętać żeby poszedł jako New (na dole z prawej dolnego okienka), bo inaczej zastąpi jeden z istniejących: