idź do treści

Fakultet Embriologia eksperymentalna ssaków

Informacje o fakultecie w link do USOS

Warunkiem przyjęcia na fakultet jest zaliczenie Biologii rozwoju. Licencjaci Zakładu Embriologii są przyjmowani na fakultet na tych samych zasadach, co pozostali studenci, o kolejności decydują wyłącznie oceny z Biologii rozwoju. Na fakultet przyjmujemy co roku 12 osób (maksymalnie). Zaliczenie tego fakultetu jest warunkiem koniecznym do przyjęcia na Studia magisterskie w Zakładzie Embriologii.

Fakultet trwa pół semestru zimowego (zwykle pierwszą połowę), zajęcia to dwa kolejne dni w tygodniu, po 6 godzin. Są to zajęcia praktyczne z seminariami, zakończone egzaminem pisemnym (test).

Na zajęciach wykonują Państwo doświadczenia na oocytach i jednokomórkowych zarodkach myszy, wymagające niestety cierpliwości i pewnych zdolności manualnych. Program co roku nieco się zmienia, ostatnio wyglądał tak:

  • Wpływ fosforylacji na aktywność kompleksu MPF i przebieg mejozy w oocytach myszy - dojrzewanie oocytów in vitro w obecności dwumaślanu cyklicznego AMP (dbcAMP) lub inhibitora fosfodiesteraz (IBMX).
  • Rola syntezy białek w przebiegu mejozy w oocytach mysich - dojrzewanie oocytów in vitro w obecności cykloheksymidu, inhibitora syntezy białek.
  • Wpływ aktyny na migrację wrzeciona podziałowego podczas mejozy w oocytach myszy - hodowle dojrzewających oocytów w obecności cytochalazyny D, inhibitora polimeryzacji aktyny.
  • Wpływ białek punktu kontrolnego związanego z wrzecionem na przebieg mejozy w oocytach myszy - aktywacja partenogenetyczna oocytów w obecności nokodazolu, inhibitora polimeryzacji mikrotubul.
  • Reorganizacja chromatyny plemnika w czasie zapłodnienia oocytów owulowanych i oocytów traktowanych inhibitorem polimeryzacji mikrotubul.
  • Rola jonów wapnia w aktywacji rozwoju zarodkowego wywołanej zapłodnieniem - zapłodnienie in vitro oocytów w obecności BAPTA - związku chelatującego jony Ca2+
  • Wpływ obecności białek powierzchniowych oocytu na efektywność zapłodnienia - efekt różnych metod usuwania osłonki przejrzystej na zapłodnienie in vitro oocytów.
  • Powstawanie pierwszych linii komórkowych w zarodku myszy - analiza na podstawie lokalizacji charakterystycznych czynników transkrypcyjnych obecnych w różnych stadiach rozwoju blastocysty myszy.
  • Zdolności regulacyjne wczesnych zarodków myszy - tworzenie chimer agregacyjnych.

Uzyskiwanie chimerowych zarodków myszy

Agregujemy zarodki zwykłych myszy z zarodkami szczepu myszy „zielonych” (tzn. produkujących GFP w komórkach), dzięki czemu w uzyskanych chimerach łatwo odróżnić pochodzenie każdej komórki.

Chimery 2013 Na przykładowym zdjęciu jądra komórek barwione dodatkowo barwnikiem Hoechst 33342 pokazane na kanale czerwonym (pstryknięcie w miniaturę otwiera większy obrazek, a tu jest makro do ImageJ które otwiera wszystkie zdjęcia w postaci stosów).

Chimerowe zarodki myszy